Obecny czas: Pon Lut 19, 2018 8:39 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
 Strona 1 z 1 [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wincenty z Kielczy czy nasza uzurpacja?
PostWysłany: Pon Lut 02, 2015 12:15 pm 
Zaawansowany użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: Wto Kwi 05, 2011 4:21 pm
Posty: 416
Czy Wincenty, sławny kompozytor rzeczywiście pochodził z Kielczy, czy tylko za wszelką cenę chcemy zatuszować swoje kompleksy?

Co na ten temat pisze Wikipedia?:
Był związany (jako klientela) ze śląskim rodem Odrowążów, być może nawet do niego należał[1]. Trwa spór o jego miejsce urodzenia; niektórzy historycy (M. Plezia) uważają za dawną historiografią, że pochodził on z Kielc, inni (np. prof. Gerard Labuda[2]), że z miejscowości Kielcza koło Strzelec Opolskich w województwie opolskim (posiadłości rodowej Odrowążów). Współczesna historiografia skłania się przeważnie ku drugiej opcji, ignorując istotne fakty, które podaje Zbigniew Brzeziński:

"Pierwsza wzmianka źródłowa o Kielcach pochodzi z 1171 roku, o Kielczy z 1300. Wincenty z Kielc związany był z małopolską linią Odrowążów. Jego protektorzy, biskupi krakowscy Iwo Odrowąż i Prędota silnie związani byli z ośrodkiem kieleckim. Prędota nawet pełnił w funkcję prepozyta kapituły kieleckiej.

W źródłach średniowiecznych możemy odnaleźć postać Wincentego z Kielc – kanonika krakowskiego. Dokumenty z tego okresu o jakimkolwiek Wincentym z Kielczy nic nie wiedzą.

Niejasny zapis, na który powołuje się Labuda pochodzi z XVII wiecznego „Nekrologu dominikanów krakowskich”. Wincenty napisał „Żywoty” Świętego Stanisława, cuda biskupa spisał zaś Piotr – prepozyt kielecki. Prof. Kazimierz Tymieniecki na tej podstawie napisał, że trzynastowieczne Kielce były ostoją polskiego patriotyzmu. Warto o tym pamiętać i dziś."

Ponadto profesor Labuda pisze, że Wincenty urodził się w Kielczy, ponieważ związany był ze śląskim rodem Odrowążów. Tymczasem Wincenty ukończył szkołę kolegiacką w Kielczy, a w latach 1217-22 był kapelanem Iwo Odrowąża, który urodził się w Końskich na Kielecczyźnie, a czasy wczesnego dzieciństwa spędził w Odrowążu gm. Stąporków (dzisiejsze woj, świętokrzyskie). Najwcześniejszy zapis Gaude Mater Polonia pochodzi z Antyfonarza Kieleckiego.


Pierwsze nauki pobierał w krakowskiej szkole katedralnej. Początkowo był księdzem świeckim, związanym zrazu z kolegiatą kielecką. W roku 1217 i 1222 był kapelanem biskupa krakowskiego, Iwona Odrowąża. W latach 1227–1235 był kanonikiem krakowskim. Później, prawdopodobnie po roku 1237 został dominikaninem i należał do konwentu krakowskiego (według J. Kłoczkowskiego był dominikaninem od początku kariery duchownego). W roku 1237 przewoził zwłoki biskupa Iwona Odrowąża z włoskiej Modeny do Krakowa. Prawdopodobnie w latach 1258–1260 był przeorem klasztoru i konwentu dominikanów w Raciborzu.


Pochodzenie Wincentego nie jest, jak się okazuje, wcale takie oczywiste. Czy my powołując się na jego rzekome powiązania z Kielczą nie ośmieszamy przypadkiem samych siebie, naszego miasta i gminy? Wygląda to tak, jakby z braku innych argumentów usiłowaliśmy uchwycić się wątpliwego wątku, by podnieść własne mniemianie o sobie i naszej historii? I podejmujemy głupią licytację z Kielcami?
A co, jeśli jednak się okaże, że Wincenty jednak nie pochodził z Kielczy, tylko jednak z Kielc? Nie będzie nam głupio?
Jesteśmy świadkami zmasowanej propagandy próbującej nam wmówić, że Wincenty był "nasz", że pochodził z Kielczy. Uczymy tego nasze dzieci, stawiamy tablice, organizujemy koncerty. Czy nie przypomina to wam propagandy PRL-u? W której mordu w Katyniu dokonali Niemcy?
Czy nie byłoby uczciwiej mówić prawdę, że kwestia pochodzenia Wincentego jest sporna, że wcale nie jest pewne, że pochodził z Kielczy i że choć to możliwe, to wcale nie potwierdzone?

Tak byłoby uczciwiej.


   
 
 Temat postu: Re: Wincenty z Kielczy czy nasza uzurpacja?
PostWysłany: Pią Lut 06, 2015 9:33 pm 
Zaawansowany użytkownik

Rejestracja: Pon Sty 14, 2013 1:54 pm
Posty: 260
Dlaczego odgrzewamy temat, który już gościł na tym forum?A niby dlaczego nasza uzurpacja? Z konkluzji wykładu prof.Rajmana w Zabytkowej Chacie padło jasne stwierdzenie ,że na 95% Wincenty pochodził z Kielczy z ziemi opolskiej,obecnie właśnie 95% mediewistów za miejsce urodzenia Wincentego podaje Kielczę.- Cyt.- "Wincenty z Kielczy, czy raczej z Kielc?
Nie możemy w tej kwestii postawić twierdzenia. Utożsamienie zapisu Vincentius de Kielcza z Wincentym z Kielczy w ziemi opolskiej opiera się na hipotezie Gerarda Labudy. Autor ten wyszedł z przekonania, że kariera duchowna Wincentego najpierw kanonika, a następnie dominikanina wskazuje, że pochodził w rycerskiego rodu. Ponieważ Kielce biskupie nie były własnością rycerską, należy doszukiwać się innej miejscowości Kielcza, która byłaby własnością rycerską, a ponadto jej właściciele mogli utrzymywać bliskie kontakty z rodem Odrowążów. Autor ponadto odrzucił przypuszczenie, że pisanie się Wincentego „z Kielc” mogło być wynikiem posiadania przez niego w tamtejszej kolegiacie jakiejś prebendy. Założenia te zaprowadziły uczonego do ziemi opolskiej, gdyż znajduje się tu, we wsi Kamień, gniazdo rodowe Odrowążów, istnieje także wieś Kielcza stanowiąca własność rycerską. Na tej podstawie została sformułowana hipoteza, że dominikanin Wincenty wywodził się z Kielczy nad Małą Panwią, w księstwie opolskim. Pochodzenie Wincentego z Kielczy, w oparciu o posiadaną dzisiaj wiedzę i przytaczane przez znawców tematu argumenty możemy określić z 95% pewnością.-Tyle prof.Rajman w tym temacie."Te 95 % pewności to zapewne więcej niż 5% niepewności? Należy korzystać z takich momentów, jak wykład prof.dr.hab.Jerzego Rajmana kierownika Katedry Historii Średniowiecznej Instytutu Historii AP w Krakowie w Zabytkowej Chacie.


   
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
 Strona 1 z 1 [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do: