Obecny czas: Czw Wrz 21, 2017 11:17 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Strona 1 z 23 [ 334 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Beata Mańka – Kulik Radna RM w Zawadzkiem
PostWysłany: Czw Gru 20, 2012 4:27 pm 
Zaawansowany użytkownik

Witam serdecznie!
Znając potrzebę mieszkańców związaną z poprawianiem przekazu informacji oraz potrzebę wyjaśniania niektórych kwestii za pośrednictwem Internetu postanowiłam włączyć się do dyskusji na forum.
W miarę możliwości czasowych będę starała się odwiedzać tę stronę i uczestniczyć w dyskusji.
Sądzę, że pomimo odmiennych poglądów radnych jak również mieszkańców, potrafimy rozmawiać o sprawach Gminy Zawadzkie w sposób konstruktywny, bez zapiekłej, politycznej burzy. Sądzę, że tylko taką drogą, we wzajemnym dla siebie szacunku, mając na uwadze przede wszystkim dobro gminy, jesteśmy w stanie wypracowywać najlepsze dla mieszkańców CAŁEJ GMINY rozwiązania.
Tego życzę nam wszystkim w moim pierwszym wpisie w tym miejscu.

pozdrawiam serdecznie
Beata Mańka - Kulik

Temat postu: Re: Beata Mańka – Kulik Radna RM w Zawadzkiem
PostWysłany: Czw Gru 20, 2012 4:30 pm 
Zaawansowany użytkownik

Szanowni Państwo,
od pewnego czasu prowadzę rozmowę ( za pośrednictwem poczty elektronicznej) z jednym z mieszkańców (nie podaję nazwiska, bo nie wiem, czy sobie tego życzy) na temat kosztów oświaty oraz o sposobach finansowania oświaty przez państwo. Dla lepszego zrozumienia funkcjonowania oświaty w naszej gminie, pozwolę sobie również w tym miejscu przekazać Państwu przygotowaną przeze mnie informację:

Wydatki na oświatę i wychowanie związane szczególnie z prowadzeniem szkół i przedszkoli publicznych są jednymi z największych obciążeń budżetów gmin. Środki pochodzące z budżetu państwa w ramach tzw. subwencji oświatowej nie wystarczają na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem oświaty. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że subwencja oświatowa jest przyznawana gminie jedynie na prowadzenie szkół, natomiast prowadzenie przedszkoli jest przeważnie w całości kosztem własnym gminy. Gmina może otrzymać subwencje dla przedszkolaków jedynie w związku z uczęszczaniem do przedszkola dziecka niepełnosprawnego (w naszej gminie dotyczy to przedszkola z Oddziałem Integracyjnym w Zawadzkiem)
Wysokość subwencji oświatowej przyznana dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów jest zróżnicowana. Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na wysokość subwencji jest „waga wiejska i dla małych miast”, czyli tzw. „subwencja wiejska”, zgodnie z którą przyznana gminie subwencja jest dużo wyższa na ucznia uczęszczającego do szkoły położonej na wsi i w miejscowości o liczbie mieszkańców do 5 tysięcy.
W związku z tym najwyższą subwencję oświatową na ucznia otrzymają gminy wiejskie oraz gminy miejsko- wiejskie, w których miastach zamieszkuje poniżej 5 tysięcy mieszkańców (gminy: Izbicko, Jemielnica, Kolonowskie, Ujazd). W wymienionych gminach otrzymana subwencja oświatowa może wystarczać na pokrycie wszystkich kosztów ponoszonych na prowadzenie szkół. Natomiast więcej dopłacać do subwencji oświatowej będą gminy miejsko- wiejskie, w których miastach zamieszkuje powyżej 5 tysięcy mieszkańców (gminy: Zawadzkie, Wołczyn, Strzelce Opolskie, Grodków, Niemodlin, Olesno). Oczywiście najniższą subwencję oświatową na ucznia otrzymają gminy miejskie (z miastem pow. 5 tys. mieszkańców), które w ogóle nie otrzymują wysokich subwencji wiejskich na żadną szkołę w gminie (gminy: Brzeg, Kędzierzyn Koźle).

O tym jak średnio kształtuje się wysokość subwencji oświatowej w zależności od „wagi wiejskiej i dla małych miast” również wyjaśniał wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki:
„(...)W związku ze specyfiką szkół na terenach wiejskich środki finansowe przypadające na jednego ucznia szkoły wiejskiej lub szkoły w małym miasteczku są o ok. 50 % wyższe od środków przypadających na jednego ucznia szkół zlokalizowanych w miastach powyżej 5 tysięcy mieszkańców. (…) w 2011 kwota subwencji oświatowej przypadająca na jednego ucznia szkoły podstawowej na wsi lub w małym mieście (o liczbie mieszkańców do 5 tysięcy) wynosiła średnio 7087 zł, a na ucznia w mieście powyżej 5 tysięcy mieszkańców wynosiła 4717. W przypadku uczniów gimnazjów kwota subwencji oświatowej na ucznia na wsi i w małym mieście (do 5 tys.) wynosiła 7340 zł a w dużym mieście- 4906 zł.”

Nie można zatem porównywać pod względem dopłat do subwencji gminy Zawadzkie z gminą: Kolonowskie, Ujazd czy Jemielnica, ponieważ te gminy różnią się wysokością otrzymanych subwencji oświatowych.
Próbując podjąć dyskusję na temat wydatków na oświatę, należy wiedzieć w jaki sposób państwo finansuje oświatę. Ponieważ tym sposobem dowiadujemy się dlaczego gminy wiejskie i miejsko- wiejskie (do 5 tys. mieszkańców) dopłacają dużo mniej do prowadzenia oświaty oraz dlaczego szkoły na wsiach, mniej liczne niż w mieście, są często bardziej ekonomiczne.

Gmina Zawadzkie to gmina typu miejsko-wiejskiego. Miasto Zawadzkie liczy powyżej 5 tys. mieszkańców, dlatego gmina nie otrzymuje wyższych subwencji oświatowych na kształcenie uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum w Zawadzkiem. Wyższe subwencje gmina otrzymuje tylko na kształcenie uczniów uczęszczających do zespołów szkół szkolno- gimnazjalnych w Żędowicach i Kielczy. Warto też dodać, że subwencja oświatowa „idzie” za uczniem, czyli przejście ucznia ze szkoły np. w Żędowicach do Zawadzkiego, powoduje utratę subwencji wiejskich, które nasza gmina otrzymuje tylko na szkoły na wsi.
Z otrzymanych przez Radę Miejską informacji wynika, że do gimnazjów w Żędowicach i w Kielczy uczęszcza w sumie 112 uczniów. Biorąc pod uwagę podane przez wiceministra edukacji średnie kwoty subwencji przyznanych w roku 2011 na gimnazjalistę, można wyliczyć, że tworząc jedno gimnazjum w Zawadzkiem gmina utraciłaby około 272 608,00 zł subwencji wiejskich.
Czy zatem operacja tworzenia jednego gimnazjum w Zawadzkiem jest ekonomicznie uzasadniona? Moim zdaniem absolutnie nie, ponieważ oszczędności poczynione na wynagrodzeniach zwolnionych nauczycieli zostałyby utracone ze względu na zmniejszenie subwencji i dodatkowe koszty związane z dowozem młodzieży do gimnazjum.
Dlatego też zabieranie tak licznej grupy uczniów z gimnazjów na wsi nie jest i nigdy nie było metodą na redukcję kosztów oświaty.
Inaczej jest w gminie Kolonowskie. Subwencje wiejskie w gminie Kolonowskie są przyznawane na każde dziecko, niezależnie do której szkoły w gminie uczeń uczęszcza a zmiana szkoły przez ucznia nie wpływa na wysokość otrzymanych przez gminę subwencji.
Rozważając koszty ponoszone przez gminę na oświatę należy podkreślić jeszcze jedną sprawę. Koszty oświaty, jak wspomniałam, to nie tylko koszty poniesione na utrzymanie szkół, ale również koszty związane z prowadzeniem przedszkoli, które poza wymienionym wyjątkiem jest całkowitym kosztem własnym gminy.
Gmina Zawadzkie nie boryka się z powszechnym dzisiaj problemem braku miejsc w przedszkolach. Na tą chwilę gmina Zawadzkie zaspakaja 100 % zapotrzebowania na miejsca przedszkolne. Niestety taki komfort gminę kosztuje więcej aniżeli w gminach, w których występuje permanentny brak miejsc przedszkolnych. Można oczywiście pójść śladem „oszczędnych” gmin, zlikwidować niektóre przedszkola a potem chwalić się jak pięknie zredukowaliśmy wydatki ponoszone na oświatę. Ale czy to właściwe wyjście? Czy mieszkańcy oczekują, aby w ten sposób redukować koszty? Ja stoję na stanowisku, że w taki sposób nie można szukać oszczędności.

Beata Mańka – Kulik

PostWysłany: Pią Gru 21, 2012 11:04 am 
Użytkownik

Cosik mi tu Pani kreci, Pani Beato. Napisala Pani az 5 razy to samo: jak to sie liczy i kiedy sie ile dostaje. Probujac nam wbic do glowy, ze na likwidacji Kielczanskiego i Zedowickiego gimnazjum nie zyskamy lecz stracimy az 272 608,-
Ponadto daje Pani nam do zrozumienia jak to inne gminy maja sie dobrze bo dostaja az tyle pieniedzy, a my nie. Argumentuje Pani przeczkolami... itp, itp. To wszystko Pani Beato jest nie na temat! Ponadto nie tak to jest, jak Pani pisze ze: ...wydatki na oświatę i wychowanie związane szczególnie z prowadzeniem szkół i przedszkoli publicznych są jednymi z największych obciążeń budżetu gminy... One nie sa jedne z najwiekszych wydatkow one sa najwieksze!

Mnie interesuje ile kosztuje utrzymanie jednego i drugiego gimnazjumcalkowicie? To jest z ogrzewaniem, administracja, oswietleniem, podatkami, remontami, wyplaty nauczycieli, pomoce naukoe, material biurowy, itp, itp. Gdzies jest to napewno? ze np. gimnazjum w Kielczy kosztowalo gmine w roku 2011 sume ...?

Ponadto mozna sie starac o subwencje na nauczanie w „języku mniejszości” a tam nie ma roznicy czy to wiska, miasto i ile ma tys. mieszkancow.

Zyczylbym sobie, zeby smok sie tu do dyskusji wlaczyl, bo facet jest w temacie i umie dobrze liczyc. A przede wszystkim jest bezstronny.

Czekam na sumy Pani Beato.

PostWysłany: Nie Gru 23, 2012 9:25 am 
Zaawansowany użytkownik

Witam serdecznie!
Odniosę się do powyższych kwestii, które Pan poruszył w późniejszym terminie ( mam jeszcze sporo pracy przed świętami, nie polukrowałam jeszcze pierników :wink: ). W tej chwili odniosę się szybciutko tylko do Pańskiego stwierdzenia:” Ponadto osobiscie od lat znam dobrze Dobrzen Wielki i absolutnie nie widze tez tam roznicy, kiedys jak i dzisaj miedz nim a naszym Zawadzkiem. Twierdze nawet ze byl i jest wiekszy jak Zawadzkie”
Przyjrzałam się bliżej sytuacji w gminie DW i tak:
Liczba ludności w gminie DW i Zawadzkie rzeczywiście jest zbliżona.
Na terenie DW działa jednak aż 6 szkół ( w tym 1 zespół gimnazjalno – ponadgimnazjalny w Dobrzeniu, 1 zespół szkolno gimnazjalny w Chróścicach, 1 zespół szkolno gimnazjalny w Czarnowąsach ) , czyli 3 gimnazja w zespołach! U nas też są 3 gimnazja ( w tym 2 w zespołach) a w sumie u nam jest szkół 4. Tak więc ilość gimnazjów w gminie DW i Zawadzkie również jest podobna. Jeśli podoba się Panu struktura sieci gimnazjów w Dobrzeniu to powinna się Panu podobać również w gminie Zawadzkie.
Sprawdziłam koszty oświatowe w gminie Dobrzeń Wielki i tak:
Rok 2011: subwencja oświatowa 13 478 944,00 zł, wydatki w 2011 na oświatę ( w rozdziale 801+854) – 23 506 212,00 zł. Stosunek subwencji oświatowej do wydatków bieżących na oświatę : 57,34 %. Czyli stosunek subwencji do kosztów znowu podobny jak w gminie Zawadzkie. Co ciekawe, odejmując koszty prowadzenia przedszkoli w gminie Zaw. I DW stosunek SO/kosztów szkół w każdej gminie wynosi tyle samo 72%. A należy tu podkreślić, że gmina DW jest gmina WIEJSKĄ, czyli otrzymuje wysokie subwencje wiejskie na wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja. Obniżenie w gminie DW stosunku SO/kosztów oś. prawdopodobnie wynika stąd, że gmina DW prowadzi jeszcze szkołę ponadgimnazjalną, na którą subwencja naliczana jest wg P7 a nie wg P1 (subwencja wiejska dla gmin wiejskich i miejsko wiejskich pon. 5 tyś.). Pomimo tego sądzę jednak , że w gminie DW z uwagi na taki a nie inny typ gminy (wiejska) subwencja powinna starczać na zaspokojenie większej części ich kosztów (tak jak to jest w innych gminach wiejskich i gminach miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tyś, np. w Kolonowskiem 80 %).
Konkludując, pomimo różnego typu gmin i różnego naliczania subwencji oświatowej w gminie DW i Zawadzkie, subwencja oświatowa starcza na zaspokojenie porównywalnej części kosztów bieżących ponoszonych na prowadzenie oświaty.
Korzystając z okazji, że jestem na forum, chciałam złożyć wszystkim mieszkańcom najlepsze życzenia.
Życzę Państwu pogodny, radosnych, szczęśliwych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności, wiary w Boga i ludzi, pokoju ducha, umiejętności dostrzegania piękna tego świata, wiary w siebie i w swoje możliwości oraz tego aby gmina Zawadzkie, pomimo trudnych czasów rozwijała się w sposób dobry dla jej mieszkańców, pokonując z sukcesem wszelkie trudności.
Wszystkiego co najlepsze
Beata Mańka - Kulik

PostWysłany: Nie Gru 23, 2012 10:52 pm 
Użytkownik

Jak już pisałem kręci Pani oj kręci! Pani próbuje za wszelką cenę odwrócić uwagę od danego tematu? Po drugie to ja nie pisałem do Pani o Dobrzeniu Wielkim, a i przede wszystkim nie w tym kontekście! Ale jak Pani ma tyle czasu, aby dokładnie studiować sytuacje gminy Dodrzeń to mogła też Pani odpowiedzieć mi na moje proste pytanie? Jednak Pani wolała tego za wszelką cenę uniknąć pisząc wykład o Dobrzeniu Wielkim próbując mnie i innych czytelników zawstydzić! Przyznaje Pani w 100% rację, jeśli chodzi o liczbę szkół w tej gminie. Ale celowo nie napisała Pani nam o jednej najważniejszej różnicy między Dobrzeniem Wielkim a Zawadzkiem. Dobrzeń Wielki ma przez to, że na terenie tej gminy jest elektrownia i inne wielkie zakłady tyle pieniędzy, że dla nich to nie robi różnicy ile jest szkół i ile to kosztuje. TAM NAWET DROGI MIEDZY POLAMI SĄ WYASFALTOWANIE!!!!! A jak ja się pytałem w UMiG, kiedy nasza ulica dostanie asfalt powiedziano mi, że nie ma pieniędzy na asfalt, bo trzeba utrzymywać oświatę. Więc ja się jeszcze raz Panią pytam ile w końcu kosztują te dwa gimnazja w Kielczy i Żędowicach? I proszę już mi nie pisać o Dobrzeniu Wielkim, Kolonowskim czy innych, tylko odpowiedzieć mi na moje pytanie.

PS.
Niech Pani sobie ładnie w święta odpocznie. Zabaluje w sylwestra. Wyleczy kaca w nowy rok. A potem jak Pani znajdzie czas w przerwie miedzy dochodzeniami o innych gminach, to niech odpowie mi Pani na moje proste pytanie. Dobranoc i życzę kolorowych snów o Zawadzkiem, bo jak to Pani napisała, …aby gmina Zawadzkie, pomimo trudnych czasów rozwijała się w sposób dobry dla jej mieszkańców, pokonując z sukcesem wszelkie trudności.

PostWysłany: Pon Gru 24, 2012 1:00 pm 
Zaawansowany użytkownik

Ależ szanowny Panie! Proszę się tak nie denerwować. Odpowiem na stawiane przez Pana pytania dot. oświaty w gminie Zawadzkie, tyle, że ten temat jest obszerny. Nie sposób ująć sprawy w dwóch zdaniach. Proszę tylko o odrobinę cierpliwości, bo chcę Panu odpowiadać na pytania w sposób wyczerpujący i przedstawić swój punkt widzenia na wszystkie poruszane przez Pana sprawy, łącznie z gminą DW.
Jeszcze raz najlepszego i spokojnych, wesołych Świąt! :)

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 8:06 am 
Zaawansowany użytkownik

Witam serdecznie!

Zanim przedstawię dane dot. kosztów gimnazjum, proszę Pana o powstrzymanie się od wypisywania irracjonalnych zarzutów w stosunku do mnie (że unikam tematu, kręcę, zawstydzam, próbuje cos komuś wbić do głowy ). Szanuję Pana i Pańskie poglądy, staram się nie stosować (jak mawia jeden z radnych )„osobistych wycieczek”, dlatego oczekuję dokładnie tego samego od Pana. Używanie personalnych komentarzy spowoduje, że zamiast rozmawiać o rzeczach istotnych dla gminy, będziemy się nawzajem słownie mocować. A przecież nie o to nam chodzi, prawda?
Wiem już, że Pana nie interesuje przedstawienie kosztów oświaty gminy Zawadzkie na tle innych gmin (wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich) oraz uważa Pan, że informacja na temat finasowania gmin przez państwo jest informacją nie związaną z tematem, o którym tu rozmawiamy. Nie mogę się z Panem w tym względzie zgodzić. Uważam, że są to niezwykle istotne zagadnienia. Myślę, że wielu mieszkańców ten temat zainteresuje, dlatego pozwolę sobie jeszcze w kolejnych wpisach do tych tematów powrócić.

Jednak teraz, tak jak obiecałam, przedstawiam zestawienie poniesionych przez gminę Zawadzkie kosztów związanych z utrzymaniem gimnazjów.
Cieszy mnie to, że poruszamy na forum zagadnienia oświaty. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy mieli pełny obraz wydatków na gimnazja, dlatego nie będę ograniczała się do przedstawienia tylko kosztów szkół wiejskich, ale przedstawię koszty funkcjonowania wszystkich trzech gimnazjów.
1) Gimnazjum w Kielczy:
Gimnazjum w Kielczy mieści się w tym samym budynku co szkoła podstawowa, razem tworzą Zespół Szkolno- Gimnazjalny.
Wydatki bieżące gimnazjum ogółem w roku 2011: 569 665,22 zł, z tego osobowe: 481 176,40 zł, rzeczowe: 88 488,82 zł.
Strukturę kosztów rzeczowych mogę Panu podać w zestawieniu procentowym i dotyczyć będą całego Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w roku 2010. Dlaczego rok 2010? Dlatego, że szczegółowo analizowałam koszty oświaty w roku 2011 i w związku z tym poprosiłam o szczegółowe dane z roku 2010. Struktura procentowa kosztów rzeczowych w roku 2011 prawdopodobnie będzie podobna jak w roku 2010. Jeśli jednak Pana to nie zadowoli, poproszę o szczegółowe dane dot. roku 2011 .
Podaję procentowe rozbicie kosztów rzeczowych dotyczących całego zespołu ponieważ trudne jest rozdzielenie tych kosztów na gimnazjum i podstawówkę. Obie szkoły znajdują się w jednym budynku i wiele kosztów jest po prostu wspólnych, niemożliwych do rozdzielenia.
Struktura kosztów rzeczowych:
paragraf 4210- zakup opału, mat. Biurowych, środków czystości, wyposażenia, mat. do remontu: 32,89 %,
paragraf 4260- zakup energii elektrycznej, cieplnej, wody: 7,86%
paragraf 4270- przeglądy, konserwacje, naprawy, remonty: 12,40%
paragraf 4300- opłaty pocztowe, bankowe, deratyzacyjne. Usługi kominiarskie, abonamenty, wywóz nieczystości stałych/płynnych: 11,19 %
paragraf 4430- ubezpieczenie majątku i OC: 2,15%
paragraf 4240- zakup pomocy dydaktycznych, naukowych, książek: 1,18%
paragraf 3240- stypendia dla uczniów 0,6%
paragraf 4140- opłaty na PEFRON 0,86 %
paragraf 3260- inne formy pomocy dla uczniów 0,77 %
paragraf 4280- zakup usług zdrowotnych 0,11 %
paragraf 4350- zakup usług dostępu do sieci internetowej 0,54 %
paragraf 4370- rozmowy telefoniczne 1,32 %
paragraf 4410- podróże służbowe krajowe 0,14 %
paragraf 4440- odpisy ZFŚS 25,85 %
paragraf 4700- szkolenia obsługi 0,35 %
paragraf 4740- zakup papieru ksero 0,4%
paragraf 4750- zakup akcesoriów komputerowych 1,31 %
paragraf 4230- zakup leków do apteczki 0,08 %

w roku 2011 na Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Kielczy gmina otrzymała 1 390 306 zł subwencji, co stanowiło 86,38 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły. W roku 2011 gmina dopłaciła do subwencji na prowadzenie CAŁEJ szkoły (czyli łącznie podstawówki i gimnazjum) 219 234,23 zł. Jest to najtańsza szkoła w gminie, subwencja starcza na zaspokojenie większości kosztów.

2) Gimnazjum w Żędowicach
Gimnazjum w Żędowicach mieści się w tym samym budynku co szkoła podstawowa, razem tworzą Zespół Szkolno- Gimnazjalny.

Wydatki bieżące gimnazjum ogółem w roku 2011: 544 802,58 zł, z tego osobowe: 418 077,61 zł, rzeczowe: 126 724,97 zł.
Strukturę kosztów rzeczowych mogę Panu podać znowu w zestawieniu procentowym i dotyczyć będą znowu całego Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w roku 2010. Podaję znowu procentowe rozbicie tych kosztów dotyczących całego zespołu ponieważ trudne jest rozdzielenie tych kosztów na gimnazjum i podstawówkę. Obie szkoły znajdują się w jednym budynku i wiele kosztów jest po prostu wspólnych, niemożliwych do rozdzielenia

paragraf 4210- zakup opału, mat. Biurowych, środków czystości, wyposażenia, mat. do remontu: 45,03 %,
paragraf 4260- zakup energii elektrycznej, cieplnej, wody: 6,92 %
paragraf 4270- przeglądy, konserwacje, naprawy, remonty: 10,94 %
paragraf 4300- opłaty pocztowe, bankowe, deratyzacyjne. Usługi kominiarskie, abonamenty, wywóz nieczystości stałych/płynnych: 10,29 %
paragraf 4430- ubezpieczenie majątku i OC: 2,31 %
paragraf 4240- zakup pomocy dydaktycznych, naukowych, książek: 0,15 %
paragraf 3240- stypendia dla uczniów 0,19 %
paragraf 3260- inne formy pomocy dla uczniów 0,35 %
paragraf 4280- zakup usług zdrowotnych 0,12 %
paragraf 4350- zakup usług dostępu do sieci internetowej 0,11 %
paragraf 4370- rozmowy telefoniczne 1,06 %
paragraf 4410- podróże służbowe krajowe 0,76 %
paragraf 4440- odpisy ZFŚS 19,83 %
paragraf 4700- szkolenia obsługi 0,06 %
paragraf 4740- zakup papieru ksero 0,31%
paragraf 4750- zakup akcesoriów komputerowych 1,52 %
paragraf 4230- zakup leków do apteczki 0,05 %

w roku 2011 na Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Żędowicach gmina otrzymała 1 247 762 zł subwencji, co stanowiło 64,49 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły. W roku 2011 gmina dopłaciła do subwencji na prowadzenie CAŁEJ szkoły (czyli łącznie podstawówki i gimnazjum) 687 098,55 zł.

3) Gimnazjum w Zawadzkiem
Wydatki bieżące gimnazjum ogółem w roku 2011: 2 166 739,94 zł, z tego osobowe: 1 845 548,89 zł, rzeczowe: 321 191,05 zł.
Strukturę kosztów rzeczowych podaję w zestawieniu procentowym i dotyczyć będą roku 2010.

paragraf 4210- zakup opału, mat. Biurowych, środków czystości, wyposażenia, mat. do remontu: 37,13 %,
paragraf 4260- zakup energii elektrycznej, cieplnej, wody: 19,61%
paragraf 4270- przeglądy, konserwacje, naprawy, remonty: 1,19 %
paragraf 4300- opłaty pocztowe, bankowe, deratyzacyjne. Usługi kominiarskie, abonamenty, wywóz nieczystości stałych/płynnych: 7,56 %
paragraf 4430- ubezpieczenie majątku i OC: 1,92 %
paragraf 4240- zakup pomocy dydaktycznych, naukowych, książek: 11,91%
paragraf 3240- stypendia dla uczniów 0,3%
paragraf 3260- inne formy pomocy dla uczniów 1,13 %
paragraf 4280- zakup usług zdrowotnych 0,26 %
paragraf 4350- zakup usług dostępu do sieci internetowej 0,21 %
paragraf 4370- rozmowy telefoniczne 0,71 %
paragraf 4410- podróże służbowe krajowe 0,49 %
paragraf 4440- odpisy ZFŚS 16,51 %
paragraf 4700- szkolenia obsługi 0,04 %
paragraf 4750- zakup akcesoriów komputerowych 0,99 %
paragraf 4230- zakup leków do apteczki 0,05 %

w roku 2011 na Gimnazjum w Zawadzkiem gmina otrzymała 1 270 606 zł subwencji, co stanowiło 58,27 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły. W roku 2011 gmina dopłaciła do subwencji na prowadzenie gimnazjum w Zawadzkiem 910 117,71 zł.

Odpowiedziałam Panu na postawione pytania w oparciu o materiały jakimi dysponuję na dzień dzisiejszy. Pozwoli Pan, że ja również zadam Panu pytanie:

1. Czy uważa Pan, że gimnazja w Kielczy i Żędowicach należy przenieść do gimnazjum w Zawadzkiem ? Jeśli tak, co według Pana gmina zyska na tym zabiegu.

Bardzo mnie interesuje Pańska opinia w tym temacie, dlatego proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie
Beata Mańka - Kulik

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 10:56 am 
Zaawansowany użytkownik
Awatar użytkownika

Witam Pani Beato,

bardzo się cieszę, że Pani zdecydowała się kontaktować się z mieszkańcami (wyborcami) również poprzez nasze forum Miasta i Gminy Zawadzkie. Jestem przekonany, że "nasze" forum jest odpowiednim miejscem do omawiania spraw naszej Gminy Zawadzkie.

W sprawie oświaty, dobrze, że Pani podjęła ten temat. Ja sam nadal nie wiem jakimi względami (merytorycznymi) kierowała się poprzednia RM podejmując temat przenoszenia gimnazjów z Żędowic i Kielczy do Zawadzkiego. Zamiar przeniesienia w/w gimnazjów nie likwidowałoby szkół podstawowych które działałyby dalej. Czyli szkoły podstawowe kosztowałyby nas więcej w przeliczeniu na ucznia np. z tytułu utrzymania samych obiektów itd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że subwencje oświatowe dla szkół na wsiach są większe jak dla miast.

A sprawa nie jest prosta i jeżeli nadal będzie spadać ilość uczniów jak jest obecnie np. w gimnazjach w Żędowicach i Kielczy w roku 2011/2012 r było 113 uczniów a w roku 2012/2013 już tylko 107, to co robić, jeżeli spadek ten będzie nadal postępował?

Pozostaje ocena samej reformy która wprowadziła podział na szkoły podstawowe i gimnazja. Coraz więcej słychać głosów, że w/w reforma w "polskim" wydaniu się nie sprawdza. Ale zostawmy to, gdyż my w gminach nie mamy na to wpływu.

W tym wszystkim pozostają same dzieci którym propozycja przeniesienia nie wyszłaby na dobre pod wieloma względami.

Jestem za tym aby koszty oświaty na bieżąco "monitorować" gdyż subwencje oświatowe w coraz mniejszym stopniu pokrywają koszty oświaty w Gminie. Warunki zmieniają się cały czas (ilość dzieci, wysokość subwencji itd.) i stąd potrzeba dostosowywania się do zmieniających warunków ale przeniesienie gimnazjów do Zawadzkiego byłoby ostatnią rzeczą którą bym proponował.

Andrzej Orłowski

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 1:38 pm 
Użytkownik

Szanowna Pani Beato

Tresci podane w Pani postach to powinna byc -lektura obowiązkowa dla laików i tych ,,wszechwiedzacych,, , Skoro ma pani dostęp do tych danych statystycznych to prosiłbym o podanie(skrótowo) wysokości subwencji i wydatków w tych placówkach od 2007 do 2011.
Dopiero na tej podstawie mozna wyciagnąc wnioski i jak planuje włożyc przysłowiowy ,,kij w mrowisko.

wokulski

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 7:08 pm 
Zaawansowany użytkownik
Awatar użytkownika

Beata Mańka - Kulik napisał(a):1) Gimnazjum w Kielczy:
Wydatki bieżące gimnazjum ogółem w roku 2011: 569 665,22 zł, z tego osobowe: 481 176,40 zł, rzeczowe: 88 488,82 zł.
w roku 2011 na Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Kielczy gmina otrzymała 1 390 306 zł subwencji, co stanowiło 86,38 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły.
Wydatki bieżące gimnazjum ogółem w roku 2011: 544 802,58 zł, z tego osobowe: 418 077,61 zł, rzeczowe: 126 724,97 zł.
w roku 2011 na Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Żędowicach gmina otrzymała 1 247 762 zł subwencji, co stanowiło 64,49 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły.
Wydatki bieżące gimnazjum ogółem w roku 2011: 2 166 739,94 zł, z tego osobowe: 1 845 548,89 zł, rzeczowe: 321 191,05 zł.
w roku 2011 na Gimnazjum w Zawadzkiem gmina otrzymała 1 270 606 zł subwencji, co stanowiło 58,27 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły.

Wydatki ogółem 569 665zł, a 1 390 306zł to 86% tej kwoty? Mogę prosić o doprecyzowanie?

PostWysłany: Pią Gru 28, 2012 5:29 pm 
Zaawansowany użytkownik

smok napisał(a):
Beata Mańka - Kulik napisał(a):1) Gimnazjum w Kielczy:
w roku 2011 na Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Kielczy gmina otrzymała 1 390 306 zł subwencji, co stanowiło 86,38 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły.
w roku 2011 na Zespół Szkolno- Gimnazjalny w Żędowicach gmina otrzymała 1 247 762 zł subwencji, co stanowiło 64,49 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły.
w roku 2011 na Gimnazjum w Zawadzkiem gmina otrzymała 1 270 606 zł subwencji, co stanowiło 58,27 % wszystkich kosztów poniesionych na prowadzenie tej szkoły.

Wydatki ogółem 569 665zł, a 1 390 306zł to 86% tej kwoty? Mogę prosić o doprecyzowanie?

Witam!

Wydatki samego gimnazjum w Kielczy to 569 665,22 zł. Natomiast wydatki całego Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Kielczy (łączenie gimnazjum i szkoły podstawowej) wynoszą 1 609 540,23 zł, z czego 1 390 306 zł to subwencja.

pozdrawiam serdecznie
Beata Mańka - Kulik

PostWysłany: Pią Gru 28, 2012 6:03 pm 
Zaawansowany użytkownik

wokulski napisał(a):Szanowna Pani Beato

Tresci podane w Pani postach to powinna byc -lektura obowiązkowa dla laików i tych ,,wszechwiedzacych,, , Skoro ma pani dostęp do tych danych statystycznych to prosiłbym o podanie(skrótowo) wysokości subwencji i wydatków w tych placówkach od 2007 do 2011.
Dopiero na tej podstawie mozna wyciagnąc wnioski i jak planuje włożyc przysłowiowy ,,kij w mrowisko.

wokulski

Witam!
Tak to czasem bywa, że pewne sprawy, które z pozoru wydawałyby się oczywiste, po bliższym poznaniu budzą poważne wątpliwości. :wink: Dane do ogólnych obliczeń pobieram ze sprawozdania z wykonania budżetu naszej gminy i innych. Jednak trzeba tu uważać, bo niektóre sprawozdania, szczególnie te sprzed kilku lat, czasem nie są rozdzielone na wydatki bieżące i majątkowe, wtedy trzeba majątkowe odjąć, bo w innym wypadku wyjdą błędy. Obliczałam kiedyś na ile starczała gminie subwencja (ale ogólna, bez rozdziału na szkoły) w poprzednich latach. Gdzieś te obliczenia jeszcze mam, ale muszę je jeszcze raz sprawdzić, zanim przedstawię Państwu.

pozdrawiam
Beata Mańka - Kulik

PostWysłany: Pią Gru 28, 2012 7:22 pm 
Zaawansowany użytkownik
Awatar użytkownika

Beata Mańka - Kulik napisał(a):Wydatki ogółem 569 665zł, a 1 390 306zł to 86% tej kwoty? Mogę prosić o doprecyzowanie?
Witam!

Wydatki samego gimnazjum w Kielczy to 569 665,22 zł. Natomiast wydatki całego Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Kielczy (łączenie gimnazjum i szkoły podstawowej) wynoszą 1 609 540,23 zł, z czego 1 390 306 zł to subwencja.
pozdrawiam serdecznie
Beata Mańka - Kulik

To ja bym prosił jeszcze raz o zestawienie poszczególnych gimnazjów (bez podstawówki): łączne koszty utrzymania, dotacja na poszczególne gimnazja i udział gminy w ich finansowaniu. Trudno bowiem porównać gimnazja, jeśli je będziemy mieszać z podstawówkami.

PostWysłany: Pią Gru 28, 2012 9:39 pm 
Zaawansowany użytkownik

smok napisał(a):
Beata Mańka - Kulik napisał(a):Wydatki ogółem 569 665zł, a 1 390 306zł to 86% tej kwoty? Mogę prosić o doprecyzowanie?
Witam!

pozdrawiam serdecznie
Beata Mańka - Kulik

To ja bym prosił jeszcze raz o zestawienie poszczególnych gimnazjów (bez podstawówki): łączne koszty utrzymania, dotacja na poszczególne gimnazja i udział gminy w ich finansowaniu. Trudno bowiem porównać gimnazja, jeśli je będziemy mieszać z podstawówkami.

Niestety, aktualnie tylko takimi danymi dysponuję. Ale oczywiście wystąpię do burmistrza o przygotowanie zestawienia danych, o które Pan prosi. Nie ma problemu.
pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Wto Sty 01, 2013 1:57 pm 
Zaawansowany użytkownik

Szanowni Państwo!
Niech Nowy 2013 rok, pozbawiony będzie
przykrości, a niech składa się jedynie
z sukcesów i szczęśliwych chwil.
Wszystkiego najlepszego
Beata Mańka - Kulik

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
 Strona 1 z 23 [ 334 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości