Obecny czas: Pon Wrz 25, 2017 9:10 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Strona 22 z 23 [ 334 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Beata Mańka – Kulik Radna RM w Zawadzkiem
PostWysłany: Śro Paź 19, 2016 1:19 pm 
Nowicjusz

Dzień Dobry

Chciałbym się zapytać kto pozwala na tereny przylegające do boiska w Kielczy wywozić śmieci? Rozumiem, że początkowo woziło się tam gruz, ale od czasu, gdy zaczęto wozić na teren, który nie przylega bezpośrednio do drogi, urządzono sobie tam wysypisko śmieci. Co można tam znaleźć? Stare opony, papy w raz z resztkami dachu, stare materace, butelki pet, rury pvc, worki foliowe, do których strach zaglądać, deski, styropian, dętki i wiele innych "pożytecznych" dla naszego środowiska rzeczy. I dlatego nasuwa mi się pytanie, kto na to wszystko pozwala? Proszę o interwencję w tej sprawie, Panią radną.

Ps. Czy ktoś z tych lekko myślnych zastanawiał się kiedyś, co będzie jeśli jakiś organ ds. ochrony środowiska wyda decyzje o posprzątaniu tego co tam zostało nawiezione? Obawiam się, że nie. Myślę, że w takiej sytuacji nie starczyłyby nam 2 roczne budżety naszej gminy. Proszę interweniować, tym razem sprawa nie może zostać zamieciona pod dywan.

PostWysłany: Czw Paź 20, 2016 7:10 pm 
Zaawansowany użytkownik

Ciapaty napisał(a):Dzień Dobry

Chciałbym się zapytać kto pozwala na tereny przylegające do boiska w Kielczy wywozić śmieci? Rozumiem, że początkowo woziło się tam gruz, ale od czasu, gdy zaczęto wozić na teren, który nie przylega bezpośrednio do drogi, urządzono sobie tam wysypisko śmieci. Co można tam znaleźć? Stare opony, papy w raz z resztkami dachu, stare materace, butelki pet, rury pvc, worki foliowe, do których strach zaglądać, deski, styropian, dętki i wiele innych "pożytecznych" dla naszego środowiska rzeczy. I dlatego nasuwa mi się pytanie, kto na to wszystko pozwala? Proszę o interwencję w tej sprawie, Panią radną.

Ps. Czy ktoś z tych lekko myślnych zastanawiał się kiedyś, co będzie jeśli jakiś organ ds. ochrony środowiska wyda decyzje o posprzątaniu tego co tam zostało nawiezione? Obawiam się, że nie. Myślę, że w takiej sytuacji nie starczyłyby nam 2 roczne budżety naszej gminy. Proszę interweniować, tym razem sprawa nie może zostać zamieciona pod dywan.

Witam,
Z pewnością nie ma zgody na zaśmiecanie za strony zarządzającego tym terenem. Muszę sprawdzić, czy teren podlega jeszcze pod GOSIT (boiskiem zarządza GOSIT), czy już komuś innemu.
Pojadę tam i przyjrzę się temu.
Poruszę też sprawę w poniedziałek na Komisji Budżetowo- Gospodarczej.
Pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Pią Paź 21, 2016 6:13 pm 
Użytkownik

Szanowna Pani radna,
Czy można gdzie uzyskać informacje kto głosował za utrzymaniem projektu centrum przesiadkowego, a kto był przeciw? Myślę, że dla wyborców byłaby to ważna informacja.
Uważam, że pomysł stworzenia takiego centrum jest godny Monty Pythona (to najdelikatniejsze stwierdzenie jakie przychodzi mi do głowy).
Szkoda, że radny Kaczka nie wypowiada się też na forum, ale cieszę się, że są jeszcze jasno myślący ludzie w radzie.

PostWysłany: Nie Paź 23, 2016 6:47 pm 
Nowicjusz

[quote="Cube"]Szanowna Pani radna,
Czy można gdzie uzyskać informacje kto głosował za utrzymaniem projektu centrum przesiadkowego, a kto był przeciw? Myślę, że dla wyborców byłaby to ważna informacja.
Uważam, że pomysł stworzenia takiego centrum jest godny Monty Pythona (to najdelikatniejsze stwierdzenie jakie przychodzi mi do głowy).
Szkoda, że radny Kaczka nie wypowiada się też na forum, ale cieszę się, że są jeszcze jasno myślący ludzie w radzie.[/qu

Z tego co pamiętam przeciw było 4 radnych z 14 ( jedna radna nieobecna U. Piekacz ). Na pewno przeciw byli: B. Mańka - Kulik, J. Szulc M. Kaczka. Czwartej osoby nie pamiętam chyba J. Czanguleit jeszcze to sprawdzę.

Sprawy mieszkańców staram się załatwiać przez skrzynkę e-mail. Jeżeli ktoś ma do mnie jakieś pytania to zapraszam.

PostWysłany: Śro Paź 26, 2016 1:45 pm 
Nowicjusz

Beata Mańka - Kulik napisał(a):
Ciapaty napisał(a):Dzień Dobry

Witam,
Z pewnością nie ma zgody na zaśmiecanie za strony zarządzającego tym terenem. Muszę sprawdzić, czy teren podlega jeszcze pod GOSIT (boiskiem zarządza GOSIT), czy już komuś innemu.
Pojadę tam i przyjrzę się temu.
Poruszę też sprawę w poniedziałek na Komisji Budżetowo- Gospodarczej.
Pozdrawiam
Beata

Prosiłbym Panią radną o kilka zdań na ten temat, które padły na komisji. Co zostało ustalone na ten temat i co stwierdziła Pani po wizycie w tym miejscu. Dziękuję.

PostWysłany: Śro Paź 26, 2016 10:19 pm 
Zaawansowany użytkownik

Witam,
Na obrzeżach boiska faktycznie można znaleźć różne ciekawe rzeczy, ale na szczęście nie jest tak źle jak myślałam.
Teren, na którym znajduje się w tej chwili gruz, należy do osoby prywatnej.
Na komisji byli obecni wszyscy radni, ale niestety nie było Burmistrza, dlatego nie wiem, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.
Zastanawialiśmy się jak przeciwdziałać wysypywaniu śmieci. Zaproponowałam pewne działanie do rozważenia, ale nie wiem, czy zostanie przyjęte.
W przypadku zauważenia wysypywania odpadów sołtys zwraca się do mieszkańców z prośbą, aby do niego dzwonić.
Będę rozmawiała jeszcze z gospodarzem boiska na temat zwiększenia czujności oraz informowaniu o wszystkich nietypowych sytuacjach.
Temat z pewnością będzie jeszcze poruszany. Mam nadzieję, że sytuację uda się jakoś opanować.
Pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Czw Paź 27, 2016 11:38 am 
Nowicjusz

I się zaczęło...

Beata Mańka - Kulik napisał(a):
W przypadku zauważenia wysypywania odpadów sołtys zwraca się do mieszkańców z prośbą, aby do niego dzwonić.
Beata

To teraz mam taką prośbę do Pani. Proszę dowiedzieć się kto wydaje zgodę na to żeby można "coś" tam przywieźć(pod przykrywką, że przywiezie się gruz). Dodam tylko, że jest to bardziej pytanie na pomyślenie, a nie na bieganie po ludziach.

PS. A skoro jest to tren prywatny, to dlaczego porządkowaniem tego zajmuje się gospodarz boiska(starszy Pan). Kto mu za to płaci i czy czasem nie są to publiczne pieniądze?

PostWysłany: Pią Paź 28, 2016 4:37 pm 
Zaawansowany użytkownik

Dzień dobry,
Ponownie Pana informuję, że teren przyległy do boiska jest terenem prywatnym. Tereny prywatne mnie nie interesują.
Pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Śro Lis 30, 2016 10:11 am 
Zaawansowany użytkownik

Witam,
W poniedziałek odbyła się sesja. Chciałabym Państwu przekazać jakie decyzje zapadły, bo tak mi się zdaje, że te wiadomości do Państwa trafiają z dużym opóźnieniem.

1. Otrzymaliśmy propozycje Burmistrza dot. wzrostu podatków. Niestety uchwała Burmistrza została przegłosowana ( z jednym wyjątkiem dot. podatku od budynków pozostałych, np. garaże, gdzie podwyżka nie została przez RM zaakceptowana). Piszę niestety, bo jestem zdania, że podniesienie podatków na rok 2016 a teraz na rok 2017 to przesada.

Marek Kaczka złożył słuszny wniosek, aby nie podwyższać podatków. Wniosek przepadł, poparły go tylko 3 osoby.

Zrobiłam sobie dzisiaj dokładane porównanie, jak wzrosły podatki od roku 2011 do roku 2017.
Podatki przez 2 lata (na rok 2016 i na rok 2017) wzrosły bardziej niż przez 4 wcześniejsze lata (od 2011-2015).
Dla przykładu:

1.podatek od gruntów
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - od 1 m2 powierzchni

w latach 2011-2015- podatek został podniesiony o 0,04 zł
podwyżka na rok 2016 oraz na rok 2017- w sumie o 0,07 zł

b) pozostałych, (np. grunty pod zabudowaniami, grunty do 1 ha, które nie stanowią gospodarstwa rolnego) - od 1m2 powierzchni

w latach 2011-2015- podatek został podniesiony o 0,02 zł
podwyżka na rok 2016 oraz na rok 2017- w sumie o 0,09 zł

2. Od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych - od 1m2 powierzchni użytkowej

w latach 2011-2015- podatek został podniesiony o 0,03 zł
podwyżka na rok 2016 oraz na rok 2017- w sumie o 0,08 zł

b) pozostałe (np. garaże, budynki gospodarcze)
w latach 2011-2015- podatek został podniesiony o 0,2 zł
podwyżka na rok 2016 oraz na rok 2017- w sumie o 0,35 zł

Nie rozumiem dlaczego Burmistrz proponuje znowu podwyżkę. Moim zdaniem nie ma takiej presji, aby te podatki podnosić. Co roku od poprzedniej kadencji są wypracowywane wolne środki ( oszczędności) na inwestycje realizowane w roku przyszłym. Na rok 2017 też są. Co prawda w dużej mierze dlatego, że przetarg na żłobek nie wypalił. No, ale wolne środki są, z czego bardzo się cieszę, bo to znaczy, że nad budżetem jeszcze się panuje.

Tak więc podatki, które dotyczą bezpośrednio mieszkańców niestety znowu w górę. Kilka pozycji (np. podatek od gruntów pod wodami, czy tez od budynków w których prowadzi się przychodnie, gabinety lekarskie) ) ulegnie obniżeniu w stosunku do roku 2016, ale tylko dlatego, że mieliśmy podatek wyższy niż stawki maksymalne według Ministra Finansów.

2. Na szczęście taryfa zaproponowana przez Zarząd ZAW-KOMU za ścieki ulegnie obniżeniu o 0,20 zł za m3 na rok 2017. Woda natomiast zdrożeje o 0,04 zł za m3. W sumie łączna opłata za wodę i ścieki ulegnie obniżce o 0,16 zł w roku 2017. To akurat dobra wiadomość.

3. Na sesji radni podjęli uchwałę popierającą stanowisko Związku Gmin Śląska Opolskiego dot. wyrażenia sprzeciwu wobec likwidacji gimnazjum przez rząd.
Uchwała przeszła większością głosów, ja pod tym stanowiskiem się nie podpisuję ponieważ z wielkim utęsknieniem czekam na chwilę, gdy te gimnazja wreszcie przestaną istnieć i wróci 8 letnia szkoła podstawowa.

Chciałam jeszcze opisać propozycje budżetowe na rok 2017. Jednak temat jest obszerny i dlatego napiszę kolejnym razem. Głosowanie budżetu pod koniec grudnia.
Pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Wto Gru 13, 2016 9:30 pm 
Zaawansowany użytkownik

Witam,
Wczoraj odbyła się wspólna komisja Budżetowo -Gospodarcza oraz komisja Oświaty KZSiT.
Rozmawialiśmy między innymi na temat budżetu na rok przyszły oraz na temat długoterminowej prognozy finansowej.

1. Projekt budżetu na rok 2017
Może zacznę od tego, że wykonanie budżetu za rok 2016 jest moim zdaniem pozytywne, na uznanie zasługuje fakt tzw. trzymania wydatków bieżących w ryzach. Tak jak napisałam też wcześniej, cieszę się, że udało się pozostawić około miliona wolnych środków na inwestycje 2017.
Natomiast, plany inwestycyjne na rok przyszły- 2017 budzą moje poważne zastrzeżenia i obawy.
Powiem uczciwie, że jestem zaskoczona konstrukcją budżetu na rok 2017, który wczoraj usłyszałam.
Oczywiście nie chodzi o rodzaj wymienionych inwestycji, bo racją jest, że mamy wiele jeszcze w gminie zaniedbań, które należy sukcesywnie usuwać, ale moim zdaniem nie stać nas, abyśmy robili wszystko w jednym roku!

Co Burmistrz zaproponował, przedstawił ?
Zaproponował wydatki majątkowe na kwotę 3,5 miliona (czyli tak jak jest zapisane w projekcie budżetu) oraz dodatkowo wymienił inwestycje, których w budżecie nie ma- za 2 miliony, które można zrealizować tylko , gdy zostaną wolne środki, np. po przetargach.
Co roku było tak, że wolne środki zostawialiśmy na rok następny. W przyszłym roku zgodnie z tym, co nam Burmistrz prezentował, stanie się inaczej. Jak te plany wszystkie wyjdą a z tego co słyszałam na komisji- radni (oprócz Marka i chyba p. Joachima) to raczej akceptują, to wypłuczemy się z wolnych środków do cna.

Czyli w sumie Burmistrz wymienił wydatki na kwotę 5,5 miliona złotych (3,5 z budżetu+ 2 miliony z tzw. wolnych środków). Pierwszy raz spotykam się z takim planowaniem budżetu. Budżet oficjalny- dla mieszkańców i dla RIO oraz drugi, nieoficjalny- dla wtajemniczonych.

Aby pokazać skalę finansową tych wydatków posłużę się znowu porównaniem:
- w roku 2014 ( czyli gdy gmina miała pieniądze już ze sprzedaży działki) gmina wydała na inwestycje majątkowe około 2 miliony. Był to rok wyborczy.

Zdziwiłam się wtedy dlaczego b. Burmistrz Orgacki nie chce wydawać więcej, przecież zarobił dla gminy na czysto prawie 3 miliony. Odpowiedział mi wtedy, że o budżecie nie wolno myśleć w kategoriach tu i teraz, myśląc tylko o tym, aby wygrać wybory, ale trzeba zostawić te pieniądze dla następnych. Myślę, że warto te słowa przyswoić.

2. Wieloletnia prognoza finansowa.
Drugi temat, jaki mnie wczoraj zmroził to plany długoterminowe.
Otrzymaliśmy od Burmistrza prognozę finansową. Co jest w tej prognozie?
Zaplanowany kredyt w kwocie 2,3 miliona, który miałby być zaciągnięty w roku przyszłym na halę sportową.
W sumie nasze zadłużenie po zaciągnięciu kredytu, wyniosłoby w przyszłym roku: 5,3 miliona (według tej prognozy).
Zgodnie z prognozą w latach 2020-2022 raty kredytu w sumie wyniosłyby prawie 1,3 miliona rocznie. Do tego trzeba dodać odsetki i nazbiera się około 1,5 miliona rocznie do spłaty jak ten plan finansowy, który nam przedstawiono- zostanie zrealizowany.

Jestem przeciw tej prognozie. Moje wyobrażenie jest i było zupełnie inne. Hala wymaga naprawdę remontu. Ale nie znowu z kredytu, tak jak to było z gimnazjum, ale z wolnych, zaoszczędzonych środków oraz z dotacji.
To żadna sztuka wziąć kredyt i coś wyremontować. Sztuką jest tak gospodarzyć, aby nie obciążyć budżetu i nie zostawić swoim następcom ruiny finansowej. Moim zdaniem nas na kolejny kredyt nie stać. Trzeba najpierw spłacić ten, co jest.

Pozdrawiam
Beata

P.S. Proszę sprostować tę ulotkę informacyjną, bo wprowadza czytających w błąd.
Na przyszły rok w planie nie jest zapisana budowa centrum przesiadkowego, ale są tylko zapisane pieniądze na projekt CP! Według Pana pomysłu przecież, centrum ma być robione w roku 2018.
W przyszłym roku nie będzie też robiona hala sportowa a z ulotki wynika, że tak.

PostWysłany: Śro Gru 14, 2016 6:51 am 
Zaawansowany użytkownik

Witam,
Napisałam wyżej , że w prognozie jest zaplanowany kredyt w kwocie 2,3 miliona na rok przyszły. Chciałam to sprostować. Kredyt jest zapisany nie na rok 2017 ale na rok 2018. Bardzo Państwa przepraszam za pomyłkę.
Podsumowując:
Na rok 2017, zgodnie z oficjalnym projektem budżetu, jest deficyt w kwocie 984 000, ale będzie on pokryty wolnymi środkami. Nie będzie zaciągany kredyt w roku przyszłym- 2017.
Kredyt w kwocie 2,3 jest zaplanowany w prognozie na rok 2018 i zgodnie z prognozą w roku 2018 będzie sumaryczne zadłużenie w kwocie 5,3 miliona zł.

Pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Wto Gru 20, 2016 8:23 am 
Nowicjusz

Zgadzam się z Panią Beatą.

Chyba każdy myślący człowiek po przeczytaniu przedostatniego postu p. Beaty stwierdził jednoznacznie po co w 2018 roku gminie kredyt. A jak ktoś nie jest wtajemniczony to już tłumaczę. Otóż w 2018 zgodnie z harmonogramem odbędą się w Polsce wybory samorządowe. I nie wiem czy w ubiegłych latach gmina zaciągała na coś kredyt, jeśli nie to nasuwa się pytanie, po co nam kredyt w 2018?. Po to żeby siać propagandę w roku wyborczym. Otóż jeśli chodzi o pieniądze dla Kielczy czy Żędowic to trudno znaleźć kilkadziesiąt tysięcy na cokolwiek. Ale dla Zawadzkiego znalazło się nagle 2,5 miliona i to w dodatku z kredytu. A ile wyniosą odsetki od tego kredytu? Czy to nie będzie czasem taka kwota, która jakby miała trafić do Kielczy czy Żędowic to trudno byłoby ją w budżecie wygospodarować?. Dalej tylko mógłbym mnożyć nietrafione inwestycje, użyję tutaj bardzo popularnego w ostatnim czasie słowa, kochanego burmistrza. Karieeerrrrroooooowiiiicz!

Dziękuję

PostWysłany: Sob Gru 24, 2016 3:15 pm 
Zaawansowany użytkownik

Witam,
Tak się w tej kadencji złożyło, że pomimo, że początkowo nie chciałam, zostałam przewodniczącą Komisji Budżetowo- Gospodarczej.
W związku z tym, uważam za swój obowiązek mówić głośno o pewnych zagrożeniach finansowych.
Mam jednak nadzieję, że obecna kadencja nie zakończy się tak, jak zostało zawarte w prognozie.

Korzystając z okazji, chciałam Państwu złożyć najlepsze życzenia z okazji świąt narodzin naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
Niech te Święta będą wypełnione błogosławieństwem, które rozleje się na cały zbliżający się Nowy 2017 Rok a tych, którzy podejmują decyzje w imieniu wszystkich mieszkańców niech Bóg prowadzi i obdarzy rozsądkiem.
Wesołych Świąt!

Beata

PostWysłany: Wto Lut 07, 2017 8:10 pm 
Zaawansowany użytkownik

Witam Mieszkańców,
Widzę, że szumnie zapowiadana przez Burmistrza idea udzielania odpowiedzi na pytania mieszkańców i poprawa komunikacji upada z kretesem. No niestety, wielkie obietnice rozbiły się o szarą rzeczywistość a zapał okazał się słomiany…
Jednak ja nie o tym dzisiaj chcę pisać, ale na temat technikum w Zawadzkiem.
Na zaproszenie Burmistrza po sesji styczniowej odbyło się spotkanie radnych w kwestii zakupu terenu, na którym znajduje się technikum. Radni mieli wyrazić swoje zdanie. Zgodnie z propozycją Starostwa byłaby możliwość pozyskania terenu ( w sumie około 3 ha) za około 650 000. Burmistrz chciał poznać zdanie radnych.
Radni w zdecydowanej większości uznali, że teren moglibyśmy pozyskać, ale tylko darmowo lub za symboliczną złotówkę.
Starostwo ten teren pozyskało za darmo, więc również za darmo powinni to nam zwrócić i tu pełna zgoda ze Smokiem, który to pisał już wcześniej! Poza tym inną kwestią jest, że w budżecie na to pieniędzy nie ma.
W związku z powyższym Burmistrz zobowiązał się do wystosowania odpowiedniego pisma informującego do Starostwa.
Pozdrawiam
Beata

PostWysłany: Śro Lut 08, 2017 8:45 am 
Zaawansowany użytkownik

Witam,
Serdecznie pozdrowienia dla Pani Śnieżek z drukarni :) :) :) :) Jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności ten temat aktywuje się zawsze jak ja coś napiszę :) :):) :)

Beata

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
 Strona 22 z 23 [ 334 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości