Obecny czas: Pon Wrz 25, 2017 9:10 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Strona 1 z 1 [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zasady gospodarki śmieciami !
PostWysłany: Nie Lip 14, 2013 8:23 am 
Nowicjusz

Przeglądając ulotkę, dotycząca segregacji odpadów, mam pewne wątpliwości co do zasadności rozdzielania poszczególnych odpadów.
Do białego worka i zielona worka wrzucamy poszczególne rodzaje szkła. Według instrukcji wrzucamy szklane butelki, słoiki, szklane naczynia i opakowania po kosmetykach, a nie możemy wrzucać opakowań po środkach farmaceutycznych ! Czym więc jest butelka po syropie i dlaczego nie można jej wrzucić do worka przeznaczonego na szkło kolorowe ?
Co do zasadności segregacji śmieci do worka żółtego, do którego wrzucamy gazety, czasopisma, plastikowe opakowania, puszki i pudełka stalowe i aluminiowe, nie mogę zrozumieć dla czego nie można wrzucać usuniętych zszywek , które według logiki znajdują się z zeszytach i czasopismach i wykonane są ze stali ! Dlaczego więc do worka na stal nie można wrzucać stali ?
Ostatnią rzeczą, która jest dla mnie niezrozumiała, to zasadność segregacji śmieci biodegradowalnych. Może wrzucać do tego worka skoszoną trawę, odpady kuchenne pochodzenia zwierzęcego, a nie możemy wrzucać odchodów zwierzęcych, które też przecież są biodegradowalne. Gdzie więc powinnam wyrzucić kupkę mojego Yorka, której wielkość nie jest większa od orzecha włoskiego ? Zrozumiałe natomiast jest, że nie możemy do tego worka wyrzucać resztek ryb, wędlin i kości, ze względu na zwierzęta przydomowe, które mogą rozkopywać śmieci , ale czy te same zwierzęta nie rozkopią worków, w których będą się znajdowały skorupki jaj i resztki jedzenia pochodzenia roślinnego i pieczywo ? A może powód zasadności takiej segregacji jest inny ?

Temat postu: Re: Zasady gospodarki śmieciami !
PostWysłany: Czw Lip 18, 2013 12:50 pm 
Nowicjusz

Przeglądając jeszcze kartkę, którą znalazłam w swojej skrzynce pocztowej, nie mam wątpliwości, że osoba, która sporządzała zasady segregacji śmieci, sama nie wie, o co jej chodziło.
Czytamy, że do żółtego pojemnika lub worka, który jest przeznaczony na papier, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe (czyli wg definicji np.papier produkowany z surowca odnawialnego), a także metale, możemy wrzucać jak w punkcie 14 kartoniki po napojach i mleku, a nie możemy wrzucać jak w punkcie 2 kartoników po mleku i napojach, a w kolumnie uwagi czytamy, że właśnie te same kartoniki, które możemy tam wrzucać i jednocześnie nie możemy, powinny być zgniecione. Jak więc rozumieć zasadność tej ulotki ?
Nie trzeba bowiem wspominac już o metalowych zszywkach, które po raz kolejny się powtarzają na tych ulotkach. Nalezy usuwać z zeszytów i książek metalowe zszywki i NIE WRZUCAĆ ich do kosza przeznaczonego na metale !

Ostatnia wątpliwość to wyrzucanie skoszonej trawy, liści , części roślin, drobnych gałęzi kwiatów ciętych itd. do kosza na odpady ulegające biodegradacji. Czytamy bowiem dalej że te same odpady nalezy umieszczać w koszu przeznaczonym na pozostałe odpady zbierane oddzielnie. Wydaje mi się, że do odpadów zielonych z pielęgnacji terenów zielonych też należą części roślin i gałęzie.

Należy chyba zastanowić się raz jeszcze nad zasadnością tych ulotek i sporządzić je tak aby były dobrze zrozumiane przez użytkowników.

PostWysłany: Czw Lip 18, 2013 9:52 pm 
Nowicjusz

Witam! W domach jednorodzinnych mamy dokładnie po 3 żółte worki: puszki, makulatura i plastik. Na worku z plastikiem pisze nie wrzucamy opakowań po produktach mlecznych. Miałam jeszcze inne wątpliwości. Zadzwoniłam do Remondis i ustaliłam ( z drugą Panią rozmówczynią, bo pierwsza nie była pewna) że, kubeczki po jogurtach, serkach, śmietanach, margarynach umyte jednak do "plastików" a wieczka (sreberka) umyte do "puszek". Natomiast czyste buteleczki po syropach do "szkła kolorowego". Stare leki i opakowania do apteki. Ciekawe, co powiedzą w aptece? :roll:

PostWysłany: Śro Lip 24, 2013 4:43 pm 
Zaawansowany użytkownik

Miejscowość: Zawadzkie
i po co segregować jak na naszej 1 stronnej, wąskiej uliczce waryńskiego mi i połowie innym sąsiadom nie wzieli posegregowanych śmieci ? a na telefon do odpowiednich służb dostaliśmy informacje - to już na pewno wezną w przyszłym miesiącu ... śmiech na sali, za co płacimy ? za to żeby usłyszeć od pracownika remondisu - "nie bierzemy" .. ?

Nie stój w miejscu.Media ogłupiają, manipulują oraz doprowadzają Cię do smutku wciskając,że wszędzie jest źle,niedobrze i tragicznie chcesz to się dalej tym faszeruj,ale nie ubliżaj mi tekstem Ty telewizji nie oglądasz.Tak,nie używam i zdrowszy jestem!

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 9:08 am 
Użytkownik

A propos biośmieci. Czy któraś z osób mieszkających w dom i segregujących śmieci we własnym zakresie do worka, dostała już pojemnik na bioodpady czy popiół? Ja takiego jeszcze nie dostałam. Jak narazie to w kwestii śmieci się nic nie zmieniło, dalej segreguję tak jak przed reformą, może nieco bardziej restrykcyjnie.

Dlaczego nie można np liści dawać do bio? Czym się liść z drzewa różni od liścia z kapusty?

PostWysłany: Pon Sie 19, 2013 11:25 am 
Zaawansowany użytkownik

Mam pytanie, kto jest w końcu odpowiedzialny za gospodarkę śmieciami? Gmina czy firmy zabierające odpady? Taki widok jak od tygodnia mam z balkonu na osiedlowe śmietniki, to jest jakieś nieporozumienie! Zdarzało się, że śmietniki się nie domykały w okresie świąt w kwietniu czy też w grudniu, ale odkąd wprowadzono segregację śmieci, wszystko leży obok! Kosze są przepełnione, a osób odpowiedzialnych za to nie widać. Za to płacimy takie sumy?! Za syf pod oknem?! Ktoś powinien za to przysłowiowo 'beknąć'

PostWysłany: Pon Sie 19, 2013 11:59 am 
Zaawansowany użytkownik
Awatar użytkownika

fabster napisał(a):Mam pytanie, kto jest w końcu odpowiedzialny za gospodarkę śmieciami? Gmina czy firmy zabierające odpady? Taki widok jak od tygodnia mam z balkonu na osiedlowe śmietniki, to jest jakieś nieporozumienie! Zdarzało się, że śmietniki się nie domykały w okresie świąt w kwietniu czy też w grudniu, ale odkąd wprowadzono segregację śmieci, wszystko leży obok! Kosze są przepełnione, a osób odpowiedzialnych za to nie widać. Za to płacimy takie sumy?! Za syf pod oknem?! Ktoś powinien za to przysłowiowo 'beknąć'

"Beknąć" powinien na pierwszym miejscu Szanowny Pan Burmistrz... To on powołał do tego firmę, która nie wywiązuje się z powierzonych zadań utrzymania gminy w należytym porządku...

PostWysłany: Pon Sie 19, 2013 12:13 pm 
Zaawansowany użytkownik

Mam nadzieję, że tak się stanie, bo zaczyna tu wyglądać gorzej niż w krajach trzeciego świata.

PostWysłany: Śro Paź 09, 2013 5:21 pm 
Użytkownik

Z tego co wiem dzisiaj miała sie odbyć zbiórka odpadów gabarytowych.
Odbyła się czy nie bo wróciłem po całym dniu nieobecności a graty jak stały tak stoją.

PostWysłany: Pią Lut 19, 2016 11:22 am 
Nowicjusz

Polecam również przyjrzeć się tematowi skupu butelek.
Przecież od czego tak naprawdę zależy czy butelka jest zwrotna czy nie? Zazwyczaj to producenci sobie wymyślają jakieś specjalne butelki (np. carlsberg, perła, chyba łomża o ile mnie pamięć nie myli).
W Niemczech trochę lepiej ten skup działa, rzadko kiedy u nas np. zobaczymy specjalny skup w marketach.
Tutaj polecam właśnie artykuł na ten temat:
http://www.ecocafe.pl/butelkowy-zawrot-glowy

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
 Strona 1 z 1 [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości